یك معلم ریاضی
ریاضی برای زندگی
درباره وبلاگ


به نام خدا
به وبلاگ شخصی من خوش آمدید.
سجاد خسروپور هستم، کارشناس آموزش ریاضی، کارشناس ارشد تکنولوژی آموزشی ، دبیر رسمی و سرگروه رشته ریاضی مقطع متوسطه اول آموزش و پرورش شهرستان لاهیجان.
قصد دارم در این وبلاگ علاوه بر ریاضیات و تکنولوژی آموزشی که رشته شغلی و تحصیلی من هستند مطالب دیگری که به آن ها علاقه دارم و فکر می کنم که به درد خیلی ها میخوره قرار بدم.
امیدوارم که با نظراتتون به من کمک کنید تا وبلاگ بهتر و مفیدتری داشته باشم.

آدرس های دیگر وبلاگ:

www.1moallem.ir

www.1moallem.sub.ir

تدریس خصوصی ریاضیات در شهرستان لاهیجان:

09025559909

اللهم عجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : سجاد خسروپور
نویسندگان
نظرسنجی
آیا آموزش و پرورش ما موفق است . اگر خیر به کدام یک از دلایل زیر؟


علم لقمه بر گرفتن از سفره طبیعت است و ریاضیات زاییده احتیاج و در آغاز مبتنی بر تجربه است ریاضیات انعکاس دنیای واقعی در ذهن ماست . به عقیده برخی از علماء ریاضیات زیبا ترین زبان برای توصیف طبیعت است . سیلوستر می گوید : ریاضیات مطالعه شباهتها در تفاوتها و تفاوت ها در شباهت هاست . در صورتی که مو شکافانه و با دقت به اطراف زندگی خود بنگریم اثر مستقیم یا غیر مستقیم ریاضیات را در آن مشاهده خواهیم کرد .  ریاضیات راههای متعددی برای کشف و شناخت قواعد طبیعت و آفرینش در اختیار ما نهاده است و چه زیباست اگر شناخت این قواعد به ما در معرفت بیشتر و عمیق تر نسبت به خدای خویش یاری رساند .

کاربرد ریاضی در زندگی :

بین رشته های علمی که بشر در طول هزاران سال به وجود آورده ، ریاضیا ت جای مخصوص وضمنا مهمی را اشغال کرده است . ریاضیات با علوم فیزیک ، زیست شناسی و اقتصاد فرق دارد ؛ با وجود این به عنوان یکی از روش های اصلی در بررسی های مربوط به کامپیوتر ، فیزیک ، زیست شناسی ، صنعت و اقتصاد به کار می رود و در آینده باز هم نقش ریاضیات گسترش بیشتری می یابد .

کاربرد ارقام :

در زمان قدیم هر قدمی که در راه پیشرفت و تمدن برداشته می شد بر لزوم استفاده از اعداد می افزود .

اگر شخصی گله ای از گوسفندان داشت و می خواست آن را بشمرد، یا اگر می خواست معبد یا هرمی بسازد ، باید می دانست که چقدر سنگ برای آن لازم دارد . اگر دارای زمین بود می خواست آن را اندازه گیری کند ، اگر قایقش را به دریا می راند، می خواست فاصله خود را تا ساحل بداند . و بالاخره در تجارت و معادله ی اجناس در بازارها ، باید ارزش آن ها حساب می شد . هنگامی که آدمی محاسبه با ارقام را آموخت توانست زمان ، فاصله ، مساحت و حجم را اندازه گیری کند . یا به کار بردن ارقام ، انسان بر دانش و تسلط بر دنیای پیرامونش افزود .


کاربرد تقارنها ( محوری و مرکزی ) و دورانها :

مباحث تقارن و دورانها ، که به تبدیلات هندسی معروف هستند در صنعت و ساختن وسایل زندگی استفاده می شوند . مثلا در بافتن قالی و برای دادن نقش و نگار به آن از تقارن استفاده می شود .

در کوزه گری و سفالگری از دوران محوری استفاده می شود . همچنین در معماری های اسلامی ، اغلب از تقارن ها کمک گرفته می شود. چرخ گوشت ، آبمیوه گیری ، پنکه ، ماشین تراش با دورانی که انجام می دهند ، تبدیل انرژی می کنند. علاوه بر آن تبدیلات هندسی ، برای آموزش مطالبی از ریاضی استفاده می شوند . مانند : مفهوم جمع و تفریق اعدا صحیح با استفاده از بردار انتقال موازی محور .

اعداد گنگ و رشد گیا هان : 

رد یابی شاخکهای میوه کاج نشان میدهد آنها یکی یکی از قسمت پایینی اضافه می شوند ، زاویه  بین یک شاخک با دیگری همیشه یکسان است . این فرض معقول است که معمولا موثر ترین فشردگی زمانی اتفاق می افتد که این زاویه ها تا آنجا که ممکن است عددی گنگ باشد به همین خاطر است که در طبیعت زاویه های گنگ فراوانی دیده می شود .

ریاضیات و دانه های برف :                    

درروزهای سرد زمستان خالق بی همتا هنرمند انه دست به کارخلق تصاویری زیبا درگستره ی پهناور  طبیعت می شود ، لباس سفید برف را بر اندام زمین می پوشاند و دانه های  بلور ین را نثار آن می کند .اگر از نزدیک و به کمک ذره بین به تعدادی دانه ی برف نگاه کنید ،در حالی که حتی دو تا ی آنها را نمی توانید کاملا یکسان بیابید ولی شکل کلی همه ی آنها یکی است و همه ی دانه های برف به شکل شش ضلعی منتظم هستند .

کار برد ریاضیات در کندوی زنبورعسل :

زنبور عسل شهد شیرین و گوارا یش را در خانه هایی که شش ضلعی هستند اندوخته می کند او به خوبی می داند که با ساختن خانه هایش به این شکل در مصرف موم صرفه جویی می کند و فضای بیشتری را برای انبار آذوقه به دست می آورد و محاسبات ریاضی نیز این مطلب را تایید می کند . فیثاغورث ، ریاضیدان بزرگ یونان با ستان اولین کسی بود که کشف کرد : برای پوشاندن یک سطح بدون هیچ فاصله و شکاف باید از شکل های منتظم استفاده کرد .از جمله :مثلث متساوی الا ضلاع (سه ضلعی منتظم )مربع (چهار ضلعی منتظم )و شش ضلعی منتظم . در بین این سه شکل وقتی مساحتهای مساوی داشته باشند شش ضلعی منتظم کمترین محیط را دارد . زنبور عسل با هوشمندی کامل برای اینکه خانه ای منظم داشته باشد هرگز به سراغ اشکال هندسی دیگر نمی رود چون اگر قرار بود از شکل دیگری استفاده کند می بایست دو یا چند منشور متفاوت شانه عسل را می ساخت و برای این کار احتیاج به کار بیشتر و پیچیده تر بود . به طور قطع معمار طبیعت از این کار هدفی داشته است .

کاربرد خطوط موازی و تشابهات :

کاربرد خطوط ریاضی و مخصوصا متساوی الفاصله در نقشه کشی و ترسیمات استفاده می شود و در اثبات احکامی نظیر قضیه تالس 1 و عکس آن همچنین تقسیم پاره خط به قطعات مساوی یا متناسب . تشابهات نیز از مفاهیم مهم هندسه و اساس نقشه برداری ، کوچک و بزرگ کردن نقشه ها و تصاویر و عکس ها می باشد . مبحث تشابهات در هندسه دریچه ای به توانایی های جدید برای درک و فهم و کشف مطالب تازه ی هندسه است .

کاربرد آمار و میانگین :

وقتی کسی از مقادیر عددی کمک می گیرد تا یک موقعیت را توضیح دهد او وارد قلمرو آمار شده است . آمار معمولا اثر تعیین کننده ای دارد اگر چه ممکن است مفید یا گمراه کننده باشد . ما عادت کرده ایم که پدیده های زیادی نظیر موارد زیر را با توجه به آمار پیش بینی کنیم :

احتمال پیروزی یک کاندیدای ریاست جمهوری ، وضعیت اقتصادی ( تورم ، در آمد نا خالص ملی، تعداد بیکاران و زیاد شدن نرخ بهره ها و سهام ، بازار بورس ، میزان بیمه ، امار توفان ، جذر و مد و ...  ).

کاربرد ریاضی در هنر :    

مفاهیم ریاضی از قبیل نسبت ها ، تشابه ، پرسپکتیو ، اشکال هندسی ، حدود و بی نهایت در آثار هنری موجود قدیم تا به امروز مکمل زیبایی آنها بوده است و اکنون نیز کامپیوتر به کمک ریاضیات هنر را از ابتدایی تا مدرن توسعه می دهد . اگر آگاهی هنرمندان با ریاضیات واستفاده بی عملی از آن نبود ، برخی از آثار هنری خلق نمی شدند . بهترین نمونه ی آن تصاویر موزاییکی هنرمندان مسلمان و گسترش این شکل های هندسی به وسیله ی « M.S.Esher » جهت نشان دادن اجسام متحرک است . اگر هنرمندان به مطالعات توجهی نداشتند و خصوصیات اشکال را از نظر تطابق ، تقارن، انعکاس ، دوران ، انتقال و ... کشف نکرده بودند ، خلق این همه آثار هنری امکان پذیر نبود « هنر ریاضیات ، هنرپرسیدن پرسشهای درست است و قطعه ی اصلی کار در ریاضیات تخیل است و آنچه این قطعه اصلی را به حرکت در می آورد منطق می باشد و امکان استدلال » .

عدد طلایی در خوشنویسی :

تاریخ نشان می دهد که در طی قرون هنرمندان و آثارشان تحت تاثیر ریاضیات قرار گرفتند و زیبایی آثارشان به آگاهی آنها از این دانش بستگی داشته است . چنان که میر عماد با پالایش خطوط پیشینیان و زدودن اضافات و نا خالصی ها از پیکره ی نستعلیق و نزدیک کردن نسبت های اجزای حروف و کلمات به اعلا درجه زیبایی یعنی نسبت طلایی رسید و قدمی اساسی در اعتلای هنر نستعلیق برداشت . این نسبت به عنوان یک الگو در تاروپود حروف و واژه ها وجود دارد و زاویه 63/488 درجه که مبنای ترسیم مستطیل طلایی است در شروع قلم گذاری و ادامه ی دانش قلم حضوری تعیین کننده دارد . ما هم اکنون استفاده ی آگاهانه از مستطیل طلایی و نسبت طلایی را در هنر یونان باستان به ویژه در آثار پیکر تراش یونانی « فید یاس » دقیقا مشاهده می کنیم .

بسیاری از هنرمندان یونان باستان به طور غریزی بدون اینکه از وجود ریاضی و نسبت طلایی اطلاع داشته باشند براساس خلاقیت و واکنش های زیبایی شناختی خود در آثارشان از نسبت طلایی در آثارشان استفاده کرده و موفق به خلق چنین آثاری شده اند . بنای معبد پارتنون در میدان اکروپلیس در شهر آتن که در قرن پنجم قبل از میلاد یعنی طی سالهای 448 قمری و تا 342 قمری به مدیریت فید یاس ساخته شده است از نسبت طلایی پیروی می کند . این بنا از شاهکارهای تاریخ است همچنین در مجسمه معروف آپولو در بلودیر از این نسبت استفاده شده است . بسیاری از نقاشان نسبت طلایی را در کار هنری خود به کار برده اند از جمله می توان تابلوی تقدیس اخرین شام مسیح اثر سالوادور دالی را نام برد .

سالهای قبل از اینکه سیبو ناچی در کتابش صحبت این عدد را بنویسد مصری ها برای ساختن اهرامشان از این عدد استفاده می کردند .

به طور کلی روحیات و احساسات زیبا شناسانه ی هنرمندان از جمله هنرمندان خوشنویس این هنر ناب که تمام رگ و ریشه اش را باید در این سرزمین کهن جستجو کرد با بهره گیری از قواعد زیبا شناختی در زمینه خوشنویسی موفق به خلق آثاری شدند که متشکل از خطوط و دوایر و فرم های متناسب و قانون مند است که وجود نظم و توازن و تناسب چشم نواز و سیستماتیک اجزای آن به قدری متعادل است که کارشناسان و محققان در تجزیه و تحلیل آنها به وجود روابطی بی اندازه دقیق و تناسب شگفت آور دست یافته اند. از بین این تحقیقات تحقیق آقای جواد بختیاری ، از اساتید خوشنویس کشورمان است که نتیجه ی آن منجر به یافتن نسبت عدد طلایی درخط زیبایی نستعلیق شده است . ایشان معتقدند که خوشنویسان ابداع کننده خط نستعلیق مانند بسیاری از هنرمندان نامدار جهان بدون آنکه از قواعد ریاضی و هندسی عدد طلایی آگاهی داشته باشند به طور غریزی و با تکیه بر عواطف زیبا شناسانه و به شکل ذوقی و ناخود آگاه این نسبت را در خط نستعلیق مبنای کار خود قرار داده اند و این مطلب به خوشنویسی عنوان هنری والا و مقامی مضاعف بخشیده است . حضور عدد طلایی در تمام اجزا و ترکیبات و نظم و تناسب کلمات و موقعیت سطرها و ارتباط بین حروف و کلمات و سطر به چشم می خورد .

کاربرد ریاضیات در معماری :

اهرام مصر :

آیا اهرام مصر را دیده اید ؟ آیا می دانید مصریان باستان چگونه گوشه های این بناهای عظیم را قائمه ساخته اند؟ مصریا ن با 11گره یک ریسمان را به 12 قسمت برابر تقسیم می کردند . دو ریسمان را به هم گره می زدند. در محلی که می خواستند زاویه قائمه بسازند یک میخ می کوبیدند ، یک گره ریسمان را به پشت این میخ می انداختند ، سپس سه گره می شمردند و ریسمان را می کشیدند تا صاف شود. گره سوم را با میخ به زمین ثابت می کردند دوباره سراغ گوشه زمین می رفتند، این بار چهار گره از طرف دیگر می شمردند، ریسمان را صاف می کردند و گره چهارم را به زمین ثابت می کردند. کاری که مصریان باستان انجام می دادند در اصل ساختن یک مثلث بود. طول ریسمان در دو طرف گوشه زمین سه قسمت و چهار قسمت و در مقابل پنج قسمت بود .

امروزه شما می دانید مثلثی که اضلاع 3 و 4 و 5 داشته باشد مثلث قائم الزاویه است که در گذشته به مثلث عروس معروف بوده است .

کاربرد ریاضیات در معماری بناهای تاریخی اصفهان :

پرفسور « یان هو خندایک » استاد دانشگاه لیدن هلند گفت : به لحاظ کاربرد ریاضیات در معماری بناهای تاریخی اصفهان « بهشت ریاضیا ت » است. او گفت پیچیدگی معماری شهر  اصفهان به لحاظ ریاضیات منحصر به فرد بوده و این زیبایی در دنیا بی نظیر است. وی اظهار داشت: ریاضیات در هنر معماری مصداق کعبه را دارد . به گفته ی وی هنر معماری در ریا ضیات از قرن پنجم تا یازدهم و از زمان عمر خیام تا صفویه قابل توجه بوده و مسائل ریاضی پیچیده ای را در بر دارد .

کاربرد ریاضی در علوم مختلف :

کاربرد ر یاضی در علوم مختلف انکارناپذیر است برای مبحث آنالیز تابعی در مکانیک کوا نتومی کاربرد بسیاری دارد و یا در بیشتر رشته های مهندسی معادله « لاپ لاسی » که یک معادله ریاضی است مورد استفاده قرار می گیرد . در جامعه شناسی نیز نظریه احتمال و نظریه گروه ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند . در کل باید گفت که همه صنایع زیر ساخت ریاضی دارند و به همین دلیل در همه مراکز صنعتی و تحقیقاتی دنیا ریاضی دانها در کنار مهندسان و دانشمندان سایر علوم حضوری فعال دارند و آنچه در نهایت ارائه می شود نتیجه کار تیمی آنهاست . هر قدر شغل فرد تخصصی تر شود میزان ریاضیاتی که لازم دارد بیشتر است . برای مثال یک مهندس الکترونیک از آنالیز تابعی و فرایند های تصادفی استفاده می کند و یا یک برنامه ریز پروژه های اقتصادی از مطالب پیشرفته آماری مثل سری های زمانی به عنوان ابزار کار یاری می گیرد . به همین دلیل امروزه تربیت متخصصان علم ریاضی یعنی افرادی که قادر هستند ریاضیات مورد نیاز را آموزش داده یا تولید کنند اهمیت بسیار زیادی دارد . چرا که لازمه پیشرفت در تکنولوژی توجه به دانش ریاضی می باشد .


 

دایره و نجوم :

 در علوم قدیم دایره بیشترین کاربرد و برترین جایگاه را در علم نجوم دارد . کره زمین برای شناسای بهتر به دایره های افقی به نام مدار از صفر استوا تا 90 درجه قطبین و دایره های عمودی به نام نصف النهار تقسیم بندی می شود . اولین مدلهای منظومه ای براساس گردش زهره در فرهنگ اینکاها ، گردش خورشید و کاینات دور کلیساها و زمین ، تا گردش زمین و سیارات دور خورشید در نجوم اسلامی و قوانین حاکم بر حرکت آنها بر روی مسیرهای دایروی بودند .

رصد خانه مراغه در زمره پیشگامان نجوم ایران و دنیای قدیم بوده و جایگاه بی نظیری برای خود دارد .

ساختمان اصلی این رصد خانه به شکل استوانه طراحی شده و اکثر وسیله های رصدی در آن شکل دایروی دارند . از وسایل آن می توان « ربع » را نام برد که از ربع دایره تشکیل شده و با آن میل کلی و ابعاد کواکب و عرض بلد را رصد می نمایند .

نوع مطلب : مقالات، مطالب جالب ریاضی، 
برچسب ها : کاربرد ریاضی در جهان اطراف ما، کاربرد ریاضی در زندگی،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

Free PageRank Checker
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات